تبلیغات
مقالات و اطلاعات ورزشی - داستانی زیبا از تمشیواری های سوسای اویاما.
مقالات و اطلاعات ورزشی

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 1 اردیبهشت 1392

«چند سال قبل طی اولین سفرم به ایالات متحده برنامه های جالبی از کاراته را به نمایش گذاشتم که عبارت بودند از: شکستن سنگ، تخته، آجر و ضربه زدن با چکش آهنی 5/5 کیلویی به نقاط سخت مفاصل (مثل سی­کن). در آن زمان چنین نمایشاتی برای آشنایی مردم با مفهوم حقیقی کاراته روش موثر و جالبی بود. چون بدان ­وسیله می­توانستم تاثیر زیادی بر همگان بگذارم. به­ خصوص شکستن سنگ و ضربه زدن با چکش چنان جذابیتی داشت که مرتبه­ اول؛ بسیاری از تماشاچیان باور نکردند کار من واقعی باشد.

حتا هنگامی­که در تلویزیون شیکاگو چند نمایش تامشی­ واری انجام دادیم روزنامه­ ها از ما به­ عنوان «حقه­ باز» نام بردند. بیش­تر گزارشگران آمریکایی مدعی بودند که سنگ­ های شکسته شده را به هم چسبانده­ ایم و چکش به­ کار رفته نیز پلاستیکی است. در نمایشات بعدی سنگ­ هایی که تماشاگران با خود می­آوردند را می­شکستم تا آن­ها کار مرا باور کنند.

 

سوسای اویاما در حال شکستن سنگ | کیوکوشیم افشین

 

 

البته انسان فقط انسان است و مانند خداوند از همه چیز آگاه نیست ولی وقتی می­توانیم چنین نمایش­ هایی را انجام دهیم، احساس می­کنیم که به خداوند نزدیک هستیم، پس از مدتی در ایالات­ متحده به من مرد مشت آهنین لقب (God hands دستان خدا) دادند.

 

ناگفته­ نماند که 2 سال پیش از سفر به ایالات­ متحده هنگامی­که برای اولین بار در ژاپن برنامه نمایش عمومی «تامشی­ واری» اجرا نمودم، این­جا نیز هیچ­کس به من اعتماد نداشت و با سوظن برخورد کردند. مدتی طول کشید تا مردم ارزش بدعت کارم را درک کنند و آن را مورد تحسین قرار دهند.

 

 یک­بار که به مکزیک رفته بودم در صدد شکستن سه تخته 2/5 سانتی برآمدم، ولی نوع چوپ آن­ها با تخته­ هایی که قبلا می­ شکستم خیلی فرق داشت یعنی مثل آهن سخت بودند، طوری که شکستن یکی­ شان هم خیلی دشوار بود، عاقبت فقط توانستم یک تخته را بشکنم که اتفاق ناخوشایندی بود.

 

تامشی­ واری باید طوری باشد که هنگام شکستن به­ راحتی از پس آن برآیید در غیر این­صورت اعتماد به­ نفس خود را از دست خواهید داد. یعنی اول کار یک تخته نازک را بشکنید و بعد مرحله به مرحله به تعدادش اضافه کنید. چون اگر هنرجو اعتماد به­ نفس خود را از دست بدهد به تدریج وحشت­زده می­شود.

 

 

سوسای اویاما در حال تامشیواری | کیوکوشیم افشین

 

 

«تامشی­ واری» باید باعث افزایش اعتماد به­ نفس کاراته­ کا  گردد»ارسال توسط حسن رضایی
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

ماتسوشیما مرکزی