تبلیغات
مقالات و اطلاعات ورزشی - تاثیر مثبت ورزش های رزمی بر کودکان
مقالات و اطلاعات ورزشی

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 11 مرداد 1391
 تاثیر مثبت ورزش های  رزمی بر کودکان ، آشنائی با فنون دفاع شخصی، یکی از اصلی ترین دلایلی است که باعث محبوبیت هنرهای رزمی شده است.                 

دانستن این که چه طور در موقعیت های خطرناک بتوان از خود دفاع کرد، به معنی در اختیار داشتن سرمایه بزرگی در دنیای امروز محسوب می شود، کما این که در صدها سال قبل نیز آگاهی از فنون دفاع از خود، در حکم چنین سرمایه ای بوده است.

هنرهای رزمی فقط محدود به مبارزه و زد و خورد نمی شود، بسیاری از مردم، اصطلاحاً رزمی کار می کنند تا از اندامی متناسب و روی فرم برخوردار باشند. پرداختن به تمرینات رشته های مختلف رزمی مثل کاراته، تکواندو و کونگ فو و سایر سبک های رزمی باعث بهبود سیستم قلبی ـ عروقی و تناسب ماهیچه های بدن می شود.

حتی با انجام نرمش های سبک که بخشی از تمرینات رزمی را تشکیل می دهند، توان بدن افزایش می یابد که البته قطعاً به اندازه توان حاصل شده از کار با وزنه نخواهد بود.

در مجموع قدرت عمومی بدن پس از انجام تمرینات و اجرای تکنیک های مختلف افزایش یافته و یک رزمی کار می داند که چه طور از قدرت و استقامت به دست آمده، به شکلی مؤثر استفاده کند.

اغلب مردم با انجام تمرینات رزمی به دنبال افزایش قابلیت انعطاف پذیری بدن خود هستند. در این رابطه ورزش هائی مانند تکواندو به همراه برخی از سبک های کاراته و کونگ فو که از ضربات در مبارزات خود استفاده می کنند بسیار مؤثر هستند. مجموعاً می توان این طور گفت که تمامی سبک های رزمی در نهایت قابلیت هماهنگی بدنی یک ورزشکار را ارتقاء خواهند داد.

یک کارشناس ارشد تربیت بدنی که خود نیز در یکی از رشته های رزمی فعالیت می کند در خصوص فواید ورزش های رزمی می گوید: برخلاف بیشتر فعالیت های بدنی، ورزش های رزمی در ساختار خود از عناصر ذهنی و گاهاً معنوی برخوردار هستند که نه تنها قدرت تمرکز ذهنی را افزایش می دهند، بلکه عامل مؤثری در کنترل فردی نیز محسوب می شوند، احساساتی مانند خشم و ترس از طریق انجام تمرینات رزمی، بهتر کنترل می شوند.

محبوبه جاجرمی ادامه داد: بسیاری از  ورزشکاران رزمی کار، در درون خود به نوعی آرامش و اطمینان حاصل از تمرین دست می یابند.

وی معتقد است: مزایای انجام ورزش های رزمی شامل جنبه های مختلف جسمی، روحی و عاطفی می شود.

وی در ادامه افزود: باید به این نکته توجه داشته باشید ورزش های رزمی که صرفاً به روی مبارزه و زد و خورد تأکید دارند، ممکن است سودمندی آن چنانی از نظر روحی و ذهنی نداشته باشند، بنابراین شناخت و تمرین یک ورزش رزمی مناسب برای دست یابی به تمامی مزایا و سودمندی های حاصل از آن موضوعی مهم و غیرقابل انکار است.

مزایای ورزش های رزمی برای کودکان

وی در خصوص مزایای ورزش های رزمی برای کودکان می گوید: هنوز هم ورزش های رزمی بیشتر به‌عنوان موضوعی جدال‌آمیز تلقی می‌ شود این تصور غلط که هنرهای رزمی موجب ترویج خشونت در بین کودکان می شود، همچنان پابرجا است. اما به هر حال تنها یک تحقیق کوچک به والدین نشان می‌دهد که هنرهای رزمی روح کودکان را تلطیف و اعتمادبه‌نفس در آنها را افزایش می‌دهد،توجه به سلامت فیزیکی و روحی از دیگر مزایای آموزش در هنرهای رزمی می‌باشد.

به گفته وی هنرهای رزمی همانند اکثر ورزش‌ها به فرزند شما برای داشتن جسمی قوی و سالم کمک می‌کند. بچه‌های بی‌تحرک زیادی هستند که ساعت‌های متمادی را در مقابل بازی رایانه‌ای مورد علاقه‌شان صرف می‌کنند.

به گفته این کارشناس تربیت بدنی هنرهای رزمی می‌تواند بیشتر تبدیل به یک شیوه زندگی شود تا یک ورزش. چرا که تأثیرات هنرهای رزمی بر روی فرزندان فرای کلاس‌ و خارج از باشگاه خواهد بود.

وی در ادامه افزود: ورزش های رزمی به هنرجوی خود مفهوم احترام را آموزش می‌دهد و شما این موضوع را خصوصاً در کودکان فوق‌العاده ملاحظه می‌ کنید. این بسیار مهم است که مربی تنها روی توسعه و بهبود جنبه فیزیکی هنرهای رزمی در بچه‌ها تمرکز نمی‌کند، مصاف آنکه به آنها بایستی به صورت غیرمستقیم رفتار صحیح و احترام را نیز آموزش دهد.

جاجرمی افزود: با وجود آنکه ورزش های رزمی به‌طور ضمنی به برخوردهای فیزیکی نیز اشاره دارد که می‌تواند سبب وارد آوردن آسیب‌ها و جراحات شود، اما اکثر کلاس‌ها با در نظر داشتن این مطلب یا قوانین و سیاست‌هایشان راجع‌به این موضوع بسیار سخت‌گیر هستند.

واقعیت امر این است که احتمال آسیب‌دیدگی در ورزش های رزمی در مقایسه با فوتبال و بسکتبال به مراتب کمتر است. نظارت مربیان این اطمینان را می‌دهد که سلامت ورزشکاران مدنظر قرار گیرد و شرایط را برای بهبود تمام مهارت‌های مذکور فراهم نماید .
برچسب ها: کیوکوشین اراک، کودکان و ورزش،
ارسال توسط حسن رضایی
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

ماتسوشیما مرکزی